piątek, 27 listopada 2015

Kilka tricków na lepsze przyswajanie wiedzy

Hej!
Dzisiaj postanowiłam napisać notkę o przydatnych sposobach na naukę, ponieważ wiem, że niektórym przyswajanie wiedzy sprawia kłopot.
Chyba każdy z nas ma takie dni, kiedy odechciewa nam się żyć, a to wszystko przez nadmiar nauki. Kilka sprawdzianów dziennie staje się normą, więc co robić?
Gdy masz dużo nauki.
* Przygotuj wszystkie książki, zeszyty i notatki z przedmiotów z których masz się uczyć.
* Wyłącz komputer i schowaj telefon, nie chcemy, by coś Cię kusiło i rozpraszało.
* Wybierz przedmiot do którego przyłożysz więcej uwagi. Masz przykładowo dwa materiały do opanowania, przyjmijmy chemia i historia, co wybierzesz? Według mnie najlepiej najpierw wybrać przedmiot z którego umiesz najmniej, lub nie uczyłeś się z niego systematycznie (przyjmijmy historia), bo powiedzmy z drugiego (przyjmijmy chemia) uczyłeś się na bieżąco, więc wystarczy powtórzyć jedynie wiadomości. Jednak jeśli tak zrobisz z historii możesz dostać powiedzmy 4, a z chemii 3 czyli utraciłeś na jednym przedmiocie. Jednak jeśli nauczysz się najpierw z chemii, powtórzysz jedynie wiadomości, utrwalisz je i ewentualnie pouczysz się regułek, których już nie pamiętasz, lub nie zwróciłeś na nie uwagi. Jednak stracisz dużo na historii, zostawiłeś ją na koniec, więc nie przyłożyłeś się w stu procentach, jednak jesteś pewny siebie, bo umiesz wszystko z chemii.
Dajmy na to z historii dostaniesz 2 lub 3, a z chemii 5. Więc musisz wszystko dokładnie przeanalizować na czym Ci bardziej zależy.
* Napisz to co najważniejsze na kartce. Uczysz się jakichś regułek, wiązań chemicznych, czy może dat zdarzeń historycznych? Możesz je napisać na kartce, z pewnością łatwiej Ci będzie przyswoić wiedzę oraz nie będziesz musiał szukać wszystkiego po zeszytach. Na kartce będziesz mieć to, co trzeba.
* Szukaj odpowiedzi i ćwicz. Uczysz się z chemii i nie rozumiesz reakcji np. spalania? Jest to prostsze niż Ci się zdaje, lecz bez ćwiczeń nic nie zrozumiesz. Wpisz w Internecie jak przeprowadzać reakcję spalania i wyciągnij wnioski, następnie wybierz sobie jakiś związek chemiczny i przeprowadź tę reakcję. Za którymś razem zrozumiesz.
* Ucz się na skojarzeniach, nie jestem w stanie podać idealnego przykładu, ale np. butan, skojarzmy go z butem, czyli but+an, bo jest to alkan. Mam też swoje sposoby, by uczyć się dat, jedna z metod tych jest bardzo pokręcona i nie do ogarnięcia dla przeciętnej osoby. Pierwsza polega ona na kojarzeniu liczb, czyli np. rok 1944 – Powstanie Warszawskie, czyli kojarzę 19 i 44, gdy podzielę całą liczbę na pół łatwiej ją zapamiętam. Moim drugim pokręconym sposobem jest metoda rachunkowa np. rok 1364 - król Kazimierz Wielki założył Akademię Krakowską, czyli kojarzę 1, bo zdarzenia opisane w podręczniku miały miejsce tylko w tym tysiącleciu, 3 – zwykła liczba, 3*2=6, 6-2=4. Mnie osobiście te metody pomagają, może i Wam posłużą.
* Podczas nauki rób przerwy. W pewnym momencie „mózg nam się wyłącza” i jest tak, że oczy czytają, a mózg myśli o czymś innym. To nie ma sensu, nic się wówczas nie nauczymy, tracimy tylko czas. Więc zrób sobie przerwę, pamiętaj jednak, żeby przerwy nie były zbyt długie, żebyś zdążył wyrobić się z materiałem.
* Gdy masz chwile zwątpienia przypomnij sobie dlaczego tak się starasz. Nie będę wnikać w Wasze marzenia, ale każdy kto się uczy ma jakąś motywację, która wypełnia go wolą walki. 
* Szukaj testów. A więc nauczyłeś się z chemii, lecz nie jesteś pewny czy w ogóle napisałbyś coś na sprawdzianie? Sposób, by to sprawdzić jest prosty. Wpisz w Internecie dział z którego będziesz pisać sprawdzian i poćwicz na testach, które wyszukasz. Wierz mi, to bardzo pomaga. :)

Aby było Ci łatwiej.
* Pamiętaj, by uczyć się regularnie, jeśli tak zrobisz będzie Ci o wiele łatwiej uczyć się na sprawdzian, już nie mówiąc o oszczędzeniu stresu podczas niezapowiedzianej kartkówki.
* Słuchaj na lekcji, czasami nauczycielka bardzo mądrze prawi, gdy Cię zaciekawi zapamiętasz jej słowa i będziesz mógł skojarzyć odpowiednie fakty.

~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*
To chyba wszystko, mam nadzieję, że te wskazówki chociaż trochę Wam pomogą w efektywniejszemu przyswajaniu wiedzy. :)



~R. ;3

2 komentarze:

  1. Świetne porady ;D. Na pewno wykorzystam, zwłaszcza, że mam niedługo sprawdzian z biologii, chemii, polskiego, matmy i angielskiego.
    Pisz więcej, czekam na dalsze posty *;.

    Nat ⚡
    swiat-przedstawiony-inaczej.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wiem jak to jest, codziennie nowe sprawdziany, tak, że nie wiem czasami z czego się uczyć przez co wpadam, bo np. pani zapyta mnie z tego z czego odpuściłam, a nie zapyta z tego czego się nauczyłam. ._. III gimnazjum, po raz pierwszy w tym roku zaczynam balansować z ocenami. Życie...
      ~R. ;3

      Usuń